Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 222.59 246.71
  • Dolar 6.8798 6.8922
  • Euro 7.8327 7.8468
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

1587 TL’NİZİ ALMAYI UNUTMAYIN

Kamu çalışanlarına, kurumları ile olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrıldıkları bazı hallerde tazminat ödenmektedir.

04 Ağustos 2018 Cumartesi 10:24

Ayrılma tazminatı ya da emeklilik tazminatı olarak da bilinen bu tazminat; emekliye arılan, toptan ödeme alan, sözleşmesi feshedilen, görevine son verilen veya görev süresini tamamlayan kamu çalışanlarına ödenmektedir. Kamu çalışanının görevinden ayrılmadan ölmesi durumunda ise tazminattan kanuni mirasçıları yararlanmaktadır.
 
Tazminatın miktarı, belli bir gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplandığından, aylık katsayısı artınca bu tazminatın miktarı da artmaktadır. 

Bu tazminatı alabilecek olanlar

Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanununa göre aylık alan kamu görevlileri ile 399 sayılı KHK'ya tabi sözleşmeli personel ve kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlara;

-Emekliye ayrıldıklarında (kendi isteği ile veya re’sen)

-Toptan ödeme yapılarak kurumlarıyla ilişikleri kesildiğinde

-Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlamış olmaları halinde, görevlerine son verildiğinde (ceza ile son verme hali hariç)

-Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapıyor olmaları halinde, kendi kusurları dışında sözleşmeleri feshedildiğinde veya hizmet süreleri sona erdiğinde

-Yedek subay olarak görev yapıyor olmaları halinde, terhis olduklarında

bu tazminat ödenmektedir.

Tazminatın miktarı

Bu tazminatı almaya hak kazananlara yapılacak ödemenin miktarı (veya ölenlerin kanuni mirasçılarına yapılacak toplam ödemenin miktarı), ilgili olunan dönemde her kamu çalışanı için aynı miktardadır.

Tazminat; “13.558 gösterge” rakamının ayrılma/ilişik kesme tarihinde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmakta ve bulunan brüt tutardan binde 759 oranında damga vergisi kesilerek tazminatın net tutarına ulaşılmaktadır.

2018 yılının ikinci yarısında geçerli olan aylık katsayısına göre, 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan dönemde görevden ayrılacak olan kamu çalışanları (veya bunlardan ayrılmadan ölenlerin yakınları) “1.587 TL” tazminata hak kazanmaktadır.

MEMURUN YERİ
GÜNE BAKIŞ sayfasını
GÜNE BAKIŞ hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.