Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 224.23 226.43
  • Dolar 5.2601 5.2696
  • Euro 5.9335 5.9442
Oturum Aç Üye Ol

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SAHADA EMRİVAKİ KABUL ETMEYECEĞİZ

Rusya, Fransa ve Almanya liderlerinin katıldığı Suriye konulu zirve dün Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. İlk hedefin Suriye’de kanın durdurulması olduğunu belirten Erdoğan, “Sahada yeni emrivakileri kabul etmeyeceğiz” dedi
28 Ekim 2018 08:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde dün İstanbul’da gerçekleştirilen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katıldığı “Suriye” konulu zirvede, sahadaki gelişmeler ve siyasi çözüm süreci ele alındı. Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirilen  zirvede Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve Astana platformunun Cenevre’de oluşturduğu gruptan temsilciler de ilk kez bir araya geldi.

‘KOMŞU ÜLKELER ÇEKTİ’

2 saat 45 dakika süren 4’lü zirvenin ardından ilk açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Erdoğan, “Aldığımız kararların, Suriyeli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu süreçte ana önceliklerimiz, sahada tam olarak ateşkesin sağlanması ve akan kanın bir an önce durdurulması. Ayrıca Suriye halkının meşru talepleri doğrultusunda bir siyasi çözüme ulaşılmasını, böylece ülkede siyasi istikrarın sağlanması konusunda neler yapılabilir, bunları ele aldık. Suriye ihtilafının küresel bir sorun haline dönüşmesinin en önemli sebebi, uluslararası toplumun meseleyi yeterince sahiplenmemesidir. Maalesef çok uzun bir dönem Suriye krizinden kaynaklanan sorunların yükünü Suriyeli siviller ile komşu ülkeler çekmek zorunda kalmıştır. Birçok ülke durumun vahametini krizin etkileri kendi sınırlarına ulaşınca, idrak edebilmiştir. Artık bu kayıtsızlığa son verilmesi gerekiyor. İnsani, siyasi ve diplomatik olarak tedbir alınmadığı takdirde Suriye’deki trajedi, daha da kötüye gidecektir. Bizleri bir araya getiren temel sebep budur. Astana formatında yürütülen işbirliği uluslararası topluma örnek olmuştur. Fransa ve Almanya’nın da katılımıyla Astana’da yakalanan sinerjiyi daha da ileriye taşıyabileceğimizi gördük” ifadelerini kullandı.

PUTİN İLE MUHTIRA

Erdoğan, şöyle devam etti: “Suriye’nin toprak bütünlüğü ile siyasi birliğine bağlılığımızı, ayrıca ihtilafa askeri yöntemlerle çözüm bulunamayacağına dair inancımızı teyit ettik. Kalıcı çözüm yolunun Suriye halkının öncülüğünde ve sahipliğinde BM gözetiminde yürütülen müzakerelerden geçtiğini vurguladık. İdlib konusunda değerli dostum Putin’in gayretiyle imzaladığımız muhtıranın uygulanmasında sağlanan ilerlemeyi teyit ettik. Muhtıraya riayet edilmesinin, İdlib’deki mevcut ateşkesin korunması ve yeni bir insani krize mahal verilmemesi için taşıdığı öneme özellikle işaret ettik. İdlib’de yeşeren umuttan istifadeyle siyasi süreçte somut adımlar atılması gerektiğinin altını çizdik.

Gökhan Karakaş

MİLLİYET

GÜNE BAKIŞ SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

Bu haber için hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ