Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6481 5.6582
  • Euro 6.5039 6.5156
Oturum Aç Üye Ol

DANIŞTAY, SOYLU’NUN KAPATTIĞI DOSYAYI YENİDEN AÇTI
11 Ekim 2018 Perşembe 08:12
AK Parti’li Ekinözü Belediye Başkanı Çeleğen'in akrabalarının işini belediye bütçesinden ödediği iddiasına dair dosya yeniden açıldı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Danıştay’ın AKP’li Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen hakkında akrabalarına ait araziye belediye bütçesi kullanarak istinaf duvarı yaptığına ilişkin iddialarla ilgili yeni bir gelişmeyi paylaştı. Danıştay’ın, İçişleri Bakanlığı’nın “soruşturmaya gerek olmadığı” yönündeki kararı kaldırdığını açıklayan Özel, “İçişleri Bakanı, muhalefet belediyelerinin olmayan açıklarını aramakla uğraşacağına yargı kararlarının gereğini yapsın. Üstünü kapattığı başka usulsüzlük dosyası var mı onu açıklasın” dedi.

118 BİN TL’LİK KAMU ZARARI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz aylarda Kahramanmaraş’ın Ekinözü Belediyesi’ne ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı bürokratlarınca açığa çıkarılan 118 bin TL’lik kamu zararı hakkında soruşturma açılmasını Bakan Soylu’nun engellediğini açıklamıştı. Danıştay’ın yaptığı incelemeler sonucunda İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya gerek olmadığı yönündeki kararı kaldırdığını belirten Özel, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı kontrolörlerince hazırlanan Ekinözü Belediyesi ve Belediye Başkanı Nursi Çeleğen hakkındaki ön inceleme raporunda 118 bin TL’lik kamu zararı iddialarına karşın soruşturma izni vermemişti. CHP’li Ataşehir ve Beşiktaş Belediyelerinde örneği görüldüğü gibi muhalefet tarafından yönetilen belediyelerdeki aslı astarı olmayan iddialarda harekete geçen Soylu, AKP’li belediyede oluşan kamu zararını kapamak için elinden geleni yapmıştı” dedi.

‘DANIŞTAY SAVCILIĞA GÖNDERİYOR’

Danıştay Birinci Dairesi’nin yapılan itiraz üzerine Ekinözü Belediyesi hakkındaki 8 ayrı iddia noktasında soruşturma izni verilmesine ilişkin karar verdiğini belirten Özel, “Danıştay, 39 bin 157,80 TL’lik zarar noktasında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya gerek olmadığına yönelik kararını kaldırıyor ve dosyayı Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderiyor” dedi.

Ekinözü Belediye Başkanı’nın Orta İçme mezrasında kendisine ve yakınlarına ait yerlerde kamulaştırma kararı olmadan belediye bütçesinden istinat duvarı yaptığını ve kamunun 39 bin 157,80 TL zarara uğratıldığını belirten Özel, aynı dosya kapsamında 6 belediye personeli hakkında gerçeğe aykırı evrak düzenlediği ve ödeme yapılmasına neden oldukları gerekçesiyle soruşturma açılması talep edildiğini söyledi. Diğer iddialar bakımından oy çokluğuyla İçişleri Bakanlığı kararının kaldırılmadığını ifade eden Özel, “Yargının mevcut durumu dikkate alındığında bu bile önemli. İçişleri Bakanı, muhalefet belediyelerinin olmayan açıklarını aramakla uğraşacağına yargı kararlarının gereğini yapsın. Üstünü kapattığı başka usulsüzlük dosyası var mı onu açıklasın” dedi.

AÇIKLANIRSA İSTİFA EDERİM DEMİŞTİ

Ekinözü Belediyesi Başkanı Nursi Çeleğen ise konuya ilişkin bir açıklamasında kendisini şöyle savunmuştu: “Ekinözü İlçesi’nde orta içmeler denilen bir yer var. Burası benim akrabalarımın yeri, bunlar bu yerin bir kısmını belediyemize bağış yaptı ve buranın yapımını belediye işçilerimiz yaptı. Bağış esnasında oraya istinat duvarı ve bir kafenin yarısı bizim akrabalarımıza geçmiştir. Ama benim cebime bir kuruş girmemiştir. Yolsuzluk iddiaları açıklanırsa da istifa ederim”

Birkan BULUT/ Ankara

EVRENSEL
GÜNE BAKIŞ sayfasını
GÜNE BAKIŞ hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HOLLANDA İLE İLGİLİ 7 İLGİNÇ BİLGİ!

HOLLANDA İLE İLGİLİ 7 İLGİNÇ BİLGİ!

KURBAN BAYRAMI KARİKATÜRLERİ

KURBAN BAYRAMI KARİKATÜRLERİ

GENELKURMAY KARARGAHINDAKİ BU SİVİLLER KİM?

Genelkurmay karargahındaki bu siviller kim?

SOKAKTA NELER OLUYOR...

Büyük kentlerde yollar kesildi, herkes endişe içinde yer yer tankların önüne geçen vatandaşlar var

SADETTİN KÖPEK

İşte gerçek Sadettin Köpek

KABE'NİN KAPISI AHMET DAVUTOĞLU'NA AÇILDI

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ