Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 224.23 226.43
  • Dolar 5.2601 5.2696
  • Euro 5.9335 5.9442
Oturum Aç Üye Ol

KADINLARA ERKEN EMEKLİLİK YOLUNU AÇAN DÜZENLEME TBMM KOMİSYONUNDA  

Kadınlara erken emeklilik yolunu açan düzenleme TBMM komisyonunda  
27 Ekim 2018 07:19

SGK uygulamasında erken emeklilik yolunu açan düzenlemelerden biri de “Borçlanma” hakkıdır. Bu uygulama ile emeklilik, dul ve yetim aylığına hak kazanabilmek için gerekli olan prim ödeme gün sayısının doldurulması, sigortalılık süresi ve öngörülen yaş şartları açısından hayati öneme sahip bulunmaktadır.

Bu anlamda sosyal güvenlik reformuyla kadınlara doğum borçlanması hakkı verilmesi kadınlar açısından büyük öneme sahip bulunmaktadır.

Bununla birlikte kadınlar, erkeklere göre eşitsizliğe yol açan “doğum borçlanmasından önce sigortalı olma şartı”ndan dolayı sadece eksik primlerini doldurabilmekte ancak yaş düşürücü etkisi olmadığından daha erken emekli olma hakkından mahrum kalmaktadır.

İşte tam bu noktada kadınların erken emekliliği önündeki “doğum borçlanmasından önce sigortalı olma şartı”ndan kaynaklanan engelin ortadan kaldırılmasına yönelik kanun teklifi TBMM komisyonuna kadar ulaştı.

Emekli Sandığı, SSK’lı ve Bağ-Kur’lu bütün kadınlar kapsamda

TBMM komisyonunda yer alan kanun teklifine göre SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı kaydına bakılmaksızın, sigortalı, genel sağlık sigortalı ve isteğe bağlı sigortalı ayrımı yapılmaksızın, sigorta başlangıç tarihine bakılmaksızın tüm sigortalı kadın çalışanlara "doğum borçlanması” imkânının tanınmasını öngörmektedir.

Muhalefet partisi tarafından verilen bu kanun teklifi yasalaşırsa mevcut düzenlemede yer alan doğumdan önce sigorta şartı nedeniyle çok sayıda kadınının borçlanma hakkını elinden alan ve erken emekliliğini engelleyen mağduriyet ortadan kalkacaktır. Böylelikle kadınların kendi ayakları üzerinde durarak kendi emeklilik gelecek planlamalarının önü de açılacaktır.

Yapılacak borçlanmalar sonucu sigortalılık başlama tarihi 08.09.1999’dan ne kadar geriye doğru çekilirse kadınlar o kadar daha az primle erken emekli olma avantajına kavuşacaktır.
İsa KARAKAŞ

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNE BAKIŞ SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

Bu haber için hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ