Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 222.59 246.71
  • Dolar 6.8798 6.8922
  • Euro 7.8327 7.8468
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

ÜNİVERSİTE MEZUNU OLANLAR, KPSS'YE LİSE VEYA ÖNLİSANS DÜZEYİNDEN GİREBİLİR Mİ?

21 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Üniversite mezunu olanlar KPSS'ye lisans düzeyinden başvurması zorunludur.     

GÜNCELKPSS12 Mayıs 2018 Cumartesi 11:58

2018 KPSS sınavına başvuruların başlamasıyla birlikte en çok sorulan soruların başında, üniversite mezunu olunmasına rağmen KPSS sınavına lise veya önlisans düzeyinde girmenin mümkün olup olmadığı oluşturmaktadır.

2018 KPSS sınav kılavuzunda konuyla ilgili olarak önemli bir açıklama yer almaktadır. Bu açıklama şu şekildedir:

"Bir lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programından 21 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla mezun olmamış olmak koşuluyla ön lisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim) ve ortaöğretim (lise veya dengi meslek lisesi) mezunları ile bu kurumlardan mezun olabilecek durumda olanlar, KPSS'ye ortaöğretim/ön lisans düzeyinde girebileceklerdir. Bir lisans programından 21 Mayıs 2018 tarihi ve öncesinde mezun olanlar KPSS'ye, lisans düzeyinden girmek zorundadır. Bir lisans programından 21 Mayıs 2018 tarihinden sonra mezun olacaklar ise mezuniyet durumlarını göz önünde bulundurarak, KPSS'ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/ön lisans düzeyinden girebileceklerdir. Adayların birden fazla öğrenim düzeyinde KPSS'ye girmeleri mümkün değildir. KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans sınavıyla ilgili kılavuz ayrıca hazırlanacak ve adaylara duyurulacaktır."

Bu açıklama şunu söylemektedir:

1- 21 Mayıs 2018 tarihi veya öncesinde, bir 4 yıllık programdan mezun olanlar KPSS'ye lisans düzeyinde girmek zorundadır. Bunların, önlisans veya lise düzeyinden sınava girmesi mümkün değildir.

2- 21 Mayıs itibariyle değil de, Haziran veya Temmuz 2018 tarihi ve sonrasında mezun olacaklar ise sınava hangi düzeyde gireceklerine kendileri karar vermelidir. Bu durumdaki adayların sınava lisans düzeyinde girme mecburiyeti bulunmamaktadır. Bu adaylar isterlerse KPSS'ye lise düzeyinden girebilirler. Ancak sınava lise düzeyinden giren aday, Temmuz 2018'de lisanstan mezun olduğunda, lisans kadrolarını tercih edemeyecektir. Sınava lise düzeyinden girdiği için lise düzeyndeki kadroları tercih edebilecektir. Diğer taraftan, sınava lise düzeyinden girenin KPSS puanı, 2018 Temmuz'da, lisanstan mezun olması halinde iptal olmaz. Lise düzeyindeki puan yeni bir KPSS Lisans sınavına kadar aynen geçerlidir.

3- Bir adayın hem lisans hem de lise veya önlisans düzeyinden sınava girmesi mümkün değildir. ÖSYM'nin yazılım sistemi bunu direkt engelleyecektir.

MEMURLAR.NET
GÜNE BAKIŞ sayfasını
GÜNE BAKIŞ hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.